باقلوا و شیرینی‌های سنتی و مدرن قزوین

باقلوا و شیرینی‌های سنتی و مدرن قزوین

10 راز شیرینی‌پزی قنادان حرفه‌ای

پخت و پز با پیروی از دستورالعمل‌ها  به ظاهر ساده است. اما در واقعیت، نکات طلایی وجود دارد که فقط بهترین آشپزها و نانوایان می‌دانند. و آن، ده راز شیرینی‌پزی برای تهیه کیک و شیرینی‌های خوشمزه به سبک حرفه‌ای‌ها است.

بعضی وقت‌ها دوست دارید کیک مورد علاقه‌مان را خودتان بپزید یا اگر فرزندتان هوس کلوچه کرد، به جای رفتن به قنادی، خودتان برایش بپزید؛ یا وقتی میهمانی به خانه‌تان می‌آید،  با افتخار شیرینی  را که خودتان پخته‌اید، به او تعارف کنید. شما دوست دارید همه این کارها را انجام دهید و انجام هم می‌دهید اما  موفق نمی‌شوید. می‌دانید چرا؟

دلیلش این است که احتمالاً بعضی کارها را اشتباه انجام می‌دهید.  مثلاً ممکن است  در اندازه‌گیری  دقیق مواد اشتباه کنید، از وسایل پخت مناسب استفاده نکنید، فر را بیش از حد گرم کنید یا اشتباهاتی مانند اینها داشته باشید. خطاهایی که وقتی متوجه آن می‌شوید که کار از کار گذشته و کیک و شیرینی آماده شده، آن چیزی نیست که تصورش را داشتید.

البته نیازی به  نگرانی نیست، امروز اینجا هستیم تا با راهنمایی مناسب،  به شما یاد دهیم که چطور کیک و شیرینی‌های خود را به بهترین شکل ممکن بپزید.

نکاتی که می‌خواهیم به شما بگوییم، نکات طلایی هر شیرینی‌پزی حرفه‌ای است که در واقع به نوعی  یک راز محسوب می‌شوند که هر کسی به شما نخواهد گفت. اما ما آن را با شما در میان می‌گذاریم؛ و شما هم می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آنها نیز حرفه‌ای شوند.

پخت و پز با پیروی از دستورالعمل‌ها  به ظاهر ساده است. اما در واقعیت، نکات طلایی وجود دارد که فقط بهترین آشپزها و نانوایان می‌دانند. و آن، ده راز شیرینی‌پزی برای تهیه کیک و شیرینی‌های خوشمزه به سبک حرفه‌ای‌ها است.

ده نکته شیرینی‌پزی برای تهیه کیک و شیرینی‌های خوشمزه

ده نکته شیرینی‌پزی برای تهیه کیک و شیرینی‌های خوشمزه

1.سرعت عمل داشته باشید

همیشه  از قبل برنامه‌ریزی کنید  که چه چیزی می‌خواهید بپزید و مواد لازم  و وسایل آن را طبق دستورالعمل تهیه‌ی آن بخرید. سپس، همه چیز را دم دست قرار دهید (روی میز پخت، نزدیک یا مجاور فر).

 مواد خود را  طبق دستورالعمل تهیه کیک و شیرینی، دقیق اندازه بگیرید، آنها را در کاسه‌های کوچک بریزید و قبل از شروع کار، همه را روی میز. به این ترتیب، به خاطر سپردن مراحل پخت برای شما آسان است و همه چیز هموارتر و سریعتر پیش خواهد رفت. بعضی‌ها هستند که حین پخت کیک، مواد را اندازه‌گیری و یکی یکی اضافه می‌کنند. این اشتباه است! چون هم باعث می‌شود روند آماده‌سازی خمیر به کندی پیش رود و هم اینکه ممکن است در اندازه‌گیری مواد اشتباه کنید.

 1. از مواد تازه استفاده کنید

این بدان معنی است که شما باید از موادی که میخرید، فوری استفاده کنید.

 ممکن است وسوسه شوید که از مواد قدیمی که از  کیک یا شیرینی قبلی اضافه آمده،  استفاده کنید. اما توصیه می‌کنیم این کار را نکنید. استفاده از  مواد قدیمی  بر طعم و ساختار شیرینی‌های شما تأثیر می‌گذارد.

یک نکته‌ی مهم  این است که فقط مواد لازم برای پخت امروز یا فردا را بخرید و از ذخیره بیش از حد آنها خودداری کنید.

 1. مواد تشکیل‌دهنده باید هم‌دمای اتاق باشند

مثلاً اگر کره شما به اندازه‌ی یخ سرد نباشد،  مطمئناً استفاده از آن نیز راحت‌تر خواهد بود. همیشه مواد داخل یخچال مثل تخم مرغ، کره و شیر را چند دقیقه قبل از استفاده، از یخچال خارج کنید تا  هم‌دمای اتاق شوند. این کار باعث می‌شود که فرآیند پخت مانند مخلوط کردن مواد، نرم‌تر و راحت‌تر انجام شود.

 1. اندازه گیری ها را بدانید و به خاطر بسپارید

دانستن اندازه‌گیری‌ها یکی از مهمترین ویژگی‌های یک قناد حرفه ای است.آنها می‌گویند این هم هنر  است و هم علم.

اینکه معادل هر قاشق چای خوری، قاشق غذاخوری، فنجان، پینت و یک لیتر را بدانید، باعث می‌شود تا  در پختن شیرینی‌های کوچک تا بزرگ استرس کمتری داشته باشید.

به یاد داشته باشید که: 3 قاشق چایخوری برابر با 1 قاشق غذاخوری است. 16 قاشق غذاخوری برابر با 1 فنجان است. 2 فنجان برابر با 1 پیمانه و 2 پیمانه برابر با 1 لیتر است. وقتی این معادل‌های اولیه پخت را بدانید، مقیاس‌بندی دستور‌العمل‌ها آسان‌تر است.

 1. درست مخلوط کنید

یک قانون  مهم برای اینکه مانند یک قناد حرفه ای  رفتار کنید، این است که هرگز مواد یا خمیر خود را بیش از حد مخلوط نکنید. بهتر است از یک کفگیر خوب و ماهیتابه‌های نچسب که محکم و انعطاف پذیر هستند برای مخلوط کردن مواد استفاده کنید. و ظرف مخصوص مخلوط  کردن مواد را بیش از اندازه بزرگ یا کوچک انتخاب نکنید.

 1. از قالب درست استفاده کنید

مثلاً اگر دوست دارید ته شیرینی پای ترد باشد، بهتر است از یک قالب فلزی استفاده کنید زیرا نازک‌تر، و بهترین رسانای حرارتی نسبت به سایر مواد است . می‌توانید از یک ظرف شیشه‌ای نیز استفاده کنید،  اما آن را نزدیک‌تر به شعله حرارت در فر قرار دهید تا به راحتی پخته شود. قالب‌های سرامیکی رسانای حرارتی ضعیفی هستند که باعث خیس شدن پای شما می شود، بنابراین از استفاده از آنها خودداری کنید.

 وقتی دیس شیرینی‌ها  را از فر بیرون می‌آورید از نگهدارنده سینی سیلیکونی استفاده کنید.

 1. کوکی ها و خمیر مافین ها را به درستی در قالب بریزید

استفاده از قاشق در ریختن خمیرهای کوکی یا مافین ممکن است در نهایت اندازه‌های مختلفی تولید کند. برای اینکه بتوانید سریع‌تر و تمیزتر کار کنید و بخش‌هایی از محصولات پخته‌شده خود را از نظر اندازه یکنواخت کنید، از یک قاشق مخصوص کوکی یا خمیر استفاده کنید. و  برای  اینکه مطمئن شوید  شیرینی‌های شما به خوبی می‌پزند، از یک قالب سیلیکونی مخصوص مافین و کاپ کیک استفاده کنید.

 1. زمان پخت را کاهش دهید

در اکثر دستورات آشپزی، زمان پخت نیز ذکر می‌شود. بهتر است این زمان را با تنظیم تایمر خود برای حدود 5 دقیقه کمتر از حداقل زمان پخت در دستور، کاهش دهید. با اینکار از تولید غذاهای پخته‌ی خشک یا سوخته جلوگیری می‌کنید. معمولاً دمای فر کار نهایی کردن فرآیند گرم کردن شیرینی شما را با اتمام تایمر انجام می‌دهد. بعلاوه، برخی از کوکی ها، براونی ها و مافین ها وقتی فورا  از فر خارج شوند، لذیذتر هستند.

 1. صبور باشید، در بالا آمدن خمیر عجله نکنید

وقتی خمیر نان را در گوشه‌ای می‌گذارید تا به اصطلاح استراحت کند، اجازه دهید روند آهسته و طبیعی بلند شدن خمیر در دمای اتاق باشد و برای سرعت بخشیدن به کار، آن را در نقاط گرمتر قرار ندهید، زیرا ممکن است بر کیفیت شیرینی تأثیر بگذارد.

خلاصه اینکه برای پخت یک نان خوشمزه صبور باشید.

 1. کیک و شیرینی را به درستی برش دهید

برای اینکه برش‌های مربعی کامل  و درست از شیرینی و براونی‌های خود داشته باشید، آنهارا بعد از بیرون آوردن از قالب برش دهید. برای برش‌های ایمن‌تر، آسان‌تر و با اندازه‌های عالی، می‌توانید آن‌ها را روی تخته برش بامبو به صورت مربعی برش دهید.

ده راز شیرینی‌پزی را با شما در‌میان گذاشتیم. لابد حالا با خودتان می‌گویید که ساده بود!

درست است. در اصل نکته‌ی سخت و مبهمی وجود ندارد. فقط دستورالعملهایی هستند که نیاز به کمی دقت و حوصله دارند. حالا وقت آن است که کیک ها، کلوچه ها، پای ها، نان‌ها و سایر شیرینی‌های خود را با توجه به این نکاتی که گفتیم، بپزید و از حرفه‌ای شدن خودتان لذت ببرید!

‫0/5 ‫(0 نظر)

4 در مورد “10 راز شیرینی‌پزی قنادان حرفه‌ای”

 1. دقیقا برای نون همیشه میذارمش تو محیط گرم تر که زودتر اماده شه
  مثل حرفه ای ها نمیشه نون. اما بد هم نمیشه. بافتش خوبه

 2. من هم در اکثر مواقع مواد رو متناسب با کیکی که میخوام بپزم، میخرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
شیرینی پنیر و نعناع

دستور تهیه شیرینی پنیر و نعناع بدون شکر

اگه دنبال لذتی متفاوت و خوشمزه هستید ولی وقت کافی برای پختن ندارید، این دستور سریع و آسون شیرینی پنیر و نعناع رو امتحان کنید! یک ترکیب دلپذیر از پنیر فتا و عطر نعناع تازه که به شما احساس لذت بی‌نظیری میده. با این دستور سریع و آسون، همیشه می‌تونید لذت یک شیرینی خوشمزه و در عین حال بدون شکر رو تجربه کنید.

ادامه مطلب
سبد خرید
اسکرول به بالا