باقلوا و شیرینی‌های سنتی و مدرن قزوین

باقلوا و شیرینی‌های سنتی و مدرن قزوین

انواع حلوا در کشورهای مختلف

حلوا در ایران معمولاً به شیرینی گفته می‌شود که از آرد گندم و کره  تهیه می‌شود و با زعفران و گلاب طعم‌دار می‌شود. محصول نهایی دارای رنگ زرد یا قهوه‌ای روشن یا قهوه‌ای تیره می‌باشد.

حلوا در کشورهای مختلف به چه نوع شیرینی گفته می‌شود؟

 

حلوا می‌تواند میان‌وعده باشد یا به عنوان بخشی از غذا سرو شود. مصرف حلوا و حتی خوراکی که به این اسم نامگذاری شده است، در کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با حلوا در مناطق مختلف دنیا آشنا شویم.

آذربایجان

حلوا شکی یا پخلوا (به آذربایجانی: Şəki halvası və ya Şəki paxlavası) نوعی دسر مخصوص منطقه شکی آذربایجان است.

 شکی پخلوا سه قسمت اصلی دارد: رشتا، چاشنی و شربت. مواد اصلی آن آرد برنج، شکر، فندق پوست کنده، تخم گشنیز، هل و زعفران است.

یکی از الزامات خاص شکی پخلوا، استفاده از آرد برنج آسیاب شده فقط در آسیاب آبی است.مشخصه دیگر آن  رشتای توری شکلی است که با ریختن خمیر ورز داده شده روی یک توری داغ از طریق قیف مخصوص با یازده سوراخ و پختن آن در یک دقیقه درست می‌شود.

چاشنی این حلوا از فندق خرد شده، هل آسیاب شده و دانه های گشنیز درست می شود.پس از قرار دادن 8 تا 10 لایه رشتا روی سینی گرد مسی، چاشنی را اضافه کرده و روی آن را با 5 تا 10 لایه رشتا می‌پوشانند. لایه رویی با زعفران به شکل مربعی که شبیه شاباکا است تزئین شده است. معمولاً به مدت 10 تا 20 دقیقه روی زغال چوب پخته می شود. سپس شربت داغ را روی حلوای شکی می‌ریزند و بعد از 8 تا 10 ساعت استراحت، سرو می‌کنند.

حلوای آذربایجانی

یونان

حلوا یک غذای  سنتی در میان ارتدکس‌های یونانی است که به طور سنتی در روزهای چهارشنبه و جمعه در طول سال، “روزه بزرگ” و سایر دوره‌های روزه‌داری، استفاده می‌شود.

حلوای یونانی

هند

برخی از حلواهای هندی از جمله حلوا سوجی (شکل‌های لوزی)، حلوا چانا (دایره‌های روشن) و حلوا گاجار (دایره های تیره).

هند انواع مختلفی از حلوا دارد که برخی از آنها منحصر به مناطق خاصی از کشور است.  در واقع حلوا یکی از شیرینی‌های محبوب هند است که معمولاً از سمولینا تهیه می‌شود.

شهر باتکال در ساحل کارناتاکا به خاطر حلوای موز منحصربفردش معروف است که با بادام هندی، پسته یا بادام درختی تهیه می‌شود. این نوع حلواهای اصیل از غذاهای مسلمین این شهر است.

حدس زده می‌شود که حلوا با سنت‌ها و فرهنگ مردم هند مرتبط است، سوابق مکتوب شیرینی‌های ماناسولاسا نشان می‌دهد که حلوای سمولینا، محبوب‌ترین شکل حلوا در هند، قبلاً در هند شناخته شده بود، به عنوان مثال، یک  نوع شیرینی که شالی‌آنا نامیده می‌شود، شیرینی‌ای بر پایه سمولینا است که امروزه در جنوب هند به کساری معروف است.

Tirunelveli در تامیل نادو به دلیل حلوای گندم آن معروف است. تهیه آن یک پروسه پر زحمت است که  (البته امروزه به آرامی شاهد ناپدید شدن این شیرینی هستیم). برخلاف سایر شیرینی‌ها، روغن اضافی آن تخلیه نمی‌شود، بلکه یک لایه بیرونی در  شیرینی تشکیل می‌دهد که همین باعث افزایش ماندگاری حلوا می‌شود. طعم منحصر به فرد حلوا را به گیاه چند ساله Thamirabranai نسبت می دهند.

حلوای هندی

حلوای سیاه از کرالا

تاریخچه Kozhikode Halwa در کرالا می‌تواند به دوره Zamorin برگردد. زامورین از سرآشپزهای گجرات دعوت کرد تا حلوا را برای جشن سلطنتی خود آماده کنند. همچنین به آنها مکان‌هایی برای اقامت در کنار آشپزخانه سلطنتی داده شد. این شهرک بعدها به عنوان خیابان فروشندگان شیرینی شکل گرفت که امروزه به نام خیابان SM (گوشت شیرین) یا Mittayitheruvu شناخته می‌شود. حلوا Kozhikode از روغن نارگیل خالص ساخته شده است. حلوای Kozhikode همچنین هماهنگی مذهبی ایجاد می کند. طرفداران آیاپا از ایالت های همسایه کارناتاکا و آندرا پرادش، حلوا و چیپس‌هایی مانند پراسادام (غذای مقدس) می‌خرند. و  آنها را بین همسایگان و دوستان خود متدین خود تقسیم می‌کنند.

ایران

حلوا در ایران معمولاً به شیرینی گفته می‌شود که از آرد گندم و کره  تهیه می‌شود و با زعفران و گلاب طعم‌دار می‌شود. محصول نهایی دارای رنگ زرد یا قهوه‌ای روشن یا قهوه‌ای تیره می‌باشد. حلوا را در بشقاب نازک پهن می‌کنند تا به صورت خمیری خشک شود. حلوا معمولا در جشن‌های عروسی، مراسم مذهبی و عزا سرو می‌شود.

*بشقاب حلوا با کیک، پودینگ ژله ای و مرغ پخته در جشن عروسی ایرانی سرو می‌شود.*

حلوا ارده (اصطلاح ایرانی) حلوایی بر پایه تاهین است و ممکن است شامل پسته کامل باشد یا نباشد. این نوع حلوا ارده کنجد فرآوری شده به شکل رب است که معمولاً با شربت شیرین می‌شود.

حلوای ایرانی

( حلواهای مختلف ایرانی در شیرینی سنتی رضا )

اسرائيل

حلوای اسرائیلی در بازار ماهانه یهودا در اورشلیم نمایش داده می‌شود.

حلوای تاهینی (به عبری: חלווה) در اسرائیل و در میان یهودیان سراسر دیاسپورا بسیار محبوب است. حلوای اسرائیلی معمولاً حاوی آرد گندم یا بلغور نیست، اما حاوی تاهین کنجد، گلوکز، شکر، وانیل و عصاره ریشه گیاه Saponaria officinalis است که  این مورد معمولاً در سایر دستور‌العمل های حلوا دیده نمی‌شود.

حلوا در اسرائیل اغلب به عنوان یک جزء صبحانه در هتل‌هایش سرو می‌شود، اگرچه معمولاً بخشی از صبحانه اسرائیلی نیست و حتی در بستنی‌های مخصوص نیز استفاده می‌شود.

 

میانمار (برمه)

در میانمار (برمه)، حلوا به طور کلی به یک نوع  شیرینی برمه‌ای یا مونتی گفته می‌شود  که با آرد برنج چسبناک (نوعی برنج  که عمدتاً در جنوب شرقی و شرق آسیا و نواحی شمال شرقی آسیای جنوبی رشد می‌کند که دارای دانه‌های مات و محتوای آمیلوز بسیار کم است. و مخصوصاً هنگام پختن چسبناک است.) ، آرد برنج، شیر و نارگیل تهیه می‌شود.

همچنین نوعی شیرینی بر پایه سمولینا که در هند به حلوا سوجی معروف است، در میانمار سانوین ماکین نام دارد.

حلوای میانمار

ایالات متحده

در این سرزمین، حلوا را می‌توان در فروشگاه‌ها و اغذیه فروشی‌های قومی هندی، یهودی، عرب، ایرانی، یونانی، بالکان و ترک یافت. که  به طور فزاینده‌ای توسط رستوران‌های مجلل در برخی مناطق ارائه می‌شود.  حلوا علاوه بر واردات، در ایالات متحده نیز تولید می‌شود.

ترکیه

حلوا در ترکیه برای مناسبت‌های خاص مانند تولد، ختنه، عروسی و مجالس مذهبی سرو می‌شود. سنت این است که حلوای بلغور را در مجالس ختم، هنگام خروج یا بازگشت از حج و در ماه رمضان سرو می‌کنند.

به همین دلیل به حلوای آرد (un) در ترکی ölü helvası  «حلوای مردگان» نیز گفته می‌شود. تعبير «حلوا برشته كردن براي فلاني» حاكي از آن است كه شخص مورد اشاره فوت كرده است.

حلوای ترکیه


در این مطلب با حلواهای مختلف در دنیا آشنا شدیم. تجربه شما از خوردن این شیرینی خوشمزه چیست؟ در شهر یا کشوری که زندگی می‌کنید، حلوا به چه شکل و در چه زمانهایی سرو می‌شود؟ برایمان بنویسید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 در مورد “انواع حلوا در کشورهای مختلف”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
انواع شیرینی‌های خشک عید

انواع شیرینی‌های خشک عید

شیرینی‌های خشک عید، جزء مهمی از تجربه عید و جشن‌های مختلف هستند که در ایران و مناطق دیگری از جهان با تنوع بالایی تهیه می‌شوند. این شیرینی‌ها، علاوه بر طعم لذیذ و متنوع، نمادهایی از فرهنگ و میراثهای جامعه هستند که در این مطلب به معرفی برخی از محبوب‌ترین انواع شیرینی‌های خشک عید نوروز می‌پردازیم.

ادامه مطلب
سبد خرید
اسکرول به بالا